Google Adsense Başvurusunun Reddedilme Sebepleri

Bilindiği üzere Google Adsense, web siteleri ve Youtube kanalları için kazanç sağlayan en önemli reklam modellerinden biridir. Ancak özellikle web siteleri için yapılan Google Adsense başvurularının reddedildiğini, sıklıkla duyarız.

Google Adsense başvurusunun reddedilme sebepleri arasında zayıf ve kalitesiz içerik ilk sıralarda yer alsa da, başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasının farklı nedenleri de olabilir.

Google politikaları ile tam uyumlu bir web sitesinin oluşturularak ziyaretçilere en iyi içeriklerin sunulması, Google arama motorunun en önemli amaçlarından biridir.

Google ticari amaçlarla hizmet veren bir şirket olsa da, kazanç sağlamak için yapacağı çalışmaların tamamını internet kullanıcılarının yararına olacak içeriklere ödül vererek bu çalışmalarını sürdürmektedir.

Google Adsense Başvurusunun Reddedilme Sebepleri

adsense-neden-reddedilir

Kopya İçerik

Web sitenizde yayınlayacağınız içeriklerin başka bir siteden kopyalanarak doğrudan yayınlanması, sitenizin geleceğine yapacağınız en büyük kötülüklerden biridir. Google kesinlikle özgün yani kopya olmayan içeriklere önem vererek, internet kullanıcılarına en iyisini sunmaktadır.

Google mantığı kopya içerikleri anlaşılır bir şekilde, “zaten bu içerik veri tabanında yüzlerce, binlerce kez daha önceden yayınlanmış. Bunu neden daha üst sıralara çıkarayım” mantığıyla hareket etmektedir.

Özgün içeriklerde ise her ne kadar aynı bilgileri verecek olsanız da farklı bir anlatımla vereceğiniz için, Google yapay zekası ilgili konuyla alakalı yeni bilgiler olduğunu zannederek özgün içerikleri daha üst sıralarda göstermektedir.

Kopya içerik yayınlayan web sitelerinin Google Adsense reklam başvurusu onaylanmadığı gibi, onaylandıktan sonra kopya içerik yayınlayan web sitelerinin reklam hesaplarının kapatılması veya sitenin spama düşmesi söz konusudur.

Yeni Web Siteleri

Google Adsense başvurusunun reddedilme sebepleri arasında, web sitesinin yeni olması da bağlayıcı etkenlerden biridir. Ancak Google üzerinde iyi çalışılmış kaliteli içerikler yayınlayan yeni sayılabilecek web siteleri için yapılan başvuruları, bazen onaylamaktadır.

Zayıf ve Kalitesiz İçerikler

Web sitenizden kelime sayısı olarak zayıf içerikler yayınlamanız, başvurunuzun reddedilmesinin sebeplerinden biridir. Diğer yandan yayınlanan içeriklerin belirli bir kalite seviyesinde olması da, başvurunuzun kabul edilmesine etki eden önemli kıstaslar arasındadır.

Reklam Çöplüğüne Dönen Web Sitesi

Google kalite politikaları gereği, ziyaretçilere doğru ve doyurucu içerikler sunulmasına önem verirken görsel anlamda da ziyaretçinin rahat etmesini hedeflemektedir.

Bu nedenle başka firmalardan alınan reklamlar adeta reklam çöplüğüne dönen web siteleri için yapılacak Adsense başvurularını, genellikle geri çevirmektedir.

İnternet sitenizdeki reklam sayısını azaltarak veya komple kaldırarak, Adsense başvurunuzu yeniden yapabilirsiniz.

Yetişkinlere Yönelik ve Yasalara Aykırı İçerikler

Web sitenizin Google Adsense başvurusunun reddedilmesi sebepleri arasında yasalara aykırı içeriklerin olması veya az da olsa yetişkinlere yönelik içeriklerin yer alması, sonucu kesin olarak olumsuz etkileyecektir.

İçerikleriniz kısmi bile olsa bu unsurları içermesi halinde başvurunuz reddedilebilir iken, farkında olmadan yayınlayacağımız bir içeriğin içerisinde bu grupta yer alan yönlendirici cümlelerin bulunması dahi, ret sebebi olabilmektedir.

Uyuşturucu, hack, warez, silah ticareti ve hatta ırkçılık söylemlerinin yer aldığı web siteleriyle, başvuru yapmanız önemli bir hata olacaktır.

Google Adsense başvurularının reddedilme nedenleri arasında en sık karşılaşılan sorunlar, yukarıda belirtildiği gibidir. Konu hakkında yorumlarınızı, aşağıdan iletebilirsiniz.

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir