Evde Sağlıklı Kilo Vermek (Zayıflama Garantili)

Herkese merhabalar, bugünkü makalemizi Sağlık kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise evde sağlıklı kilo verme ile ilgili olacak.

Bilinçsiz bir şekilde, hızlı kilo verilmesi de sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle sosyal anlamda maruz kalınan sorunlar, öz güvenin kaybolması gibi psikolojik etkileri de olan kilo sorunundan kurtulmak mümkündür. Bunun için evde sağlıklı kilo vermek isteyenlere tavsiyeler vererek yardımcı olmaya çalışacağız.

Kilo Vermek İçin Psikolojinizi Hazırlayın

kilo-verme-psikolojisi

Fazla kilosu olan kişilerin yaşadığı ruhsal çöküntü vücut sağlığını doğrudan etkilemektedir. Buna karşın beslenme alışkanlığı başta olmak üzere yıllar içinde rutin haline gelen alışkanlıkları terk etmek kolay değildir.

Bu nedenle öncelikle psikolojinizi sürece hazır hale getirmeniz gerekmektedir. Bunu yapmamanız durumunda çok kısa sürede amacınızdan vazgeçerek kilo almaya devam edebilirsiniz. Önce derin bir nefes alın ve ‘ben bunu yapabilirim’ diyerek güne başlayın.

Düzenli Egzersizin Önemi: Düzenli Egzersiz Yapmak

Evde kalan, işlerini evinden halleden ya da çalışmayan kişiler açısından en önemli sorunlardan biri, hareket eksikliğidir. Bu nedenle haftanın en azından 3-4 günü ve yarım saatten az olmamak kaydıyla evde egzersizlere zaman ayırın.

Basit ve az yoran egzersizlerden başlayarak zamanla daha yorucu ve bölgesel egzersizlere geçebilirsiniz. Bununla birlikte evde egzersiz yapmaya zamanı olmayan ya da yapmak istemeyen kişilerin ise rutinlerini değiştirmesi önerilmektedir.

Yani, marketten eve gelirken asansör yerine asansör kullanılması, yakın yerlere araç yerine yürüyerek gidilmesi de önemli bir artı olacaktır. Bunun yanı sıra evde oryantal gibi eğlenceli danslarla egzersiz yapmak, uzmanların egzersiz videolarını izleyerek başlamak önemli seçeneklerdir.

Beslenme Alışkanlıklarını Değiştirin: Sağlıklı Beslenmek

Kilo problemi olan kişilerle ilgili akla gelen ilk konu beslenme konusudur. Bu nedenle beslenmeyle ilgili akılda yer etmiş olan tüm alışkanlıkların değiştirilmesi gerekmektedir. Evde sağlıklı kilo vermek isteyenlere tavsiyeler noktasında beslenme tavsiyeleri büyük önem taşımaktadır. Bunun için şu noktalara dikkat etmekte büyük fayda vardır:

Kahvaltı İhmal Edilmemeli

Günün en önemli öğünü olan kahvaltının doğru bir şekilde yapılması kilo vermede kilit etkenler arasında yer almaktadır. İştah kontrolü açısından ve diğer öğünlerde daha az gıda tüketmek adına kahvaltı dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Özellikle uzun süre tok tutan besinler tercih edilmeli, fazla beyaz ekmek tüketiminden kaçınılmalı ve çay tercih ediliyorsa şeker atılmamalıdır. İlk etapta yumuşak geçiş yaparak başlanmalı ve sonrasında mümkünse uzman yardımıyla devam edilmelidir.

Sağlıksız Atıştırmalıklardan Kaçının

Evde kalan kişilerin en fazla tükettiği ürünler arasında yer alan atıştırmalıklar, çoğu aman sağlığı tehdit etmektedir. Özellikle paket atıştırmalıklar da bulunan kimyasal maddeler, tuz ya da şeker oranının yüksek olması hem kilo sorununa hem de sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Paket atıştırmaların tamamen bırakılarak çiğ kuru yemiş gibi sağlıklı atıştırmalıkların tüketilmesi gerekmektedir.

Ara Öğünlere Dikkat Edin

Beslenme alışkanlığına mutlaka eklenmesi gereken ara öğünler evde kilo vermek isteyenler için ana maddelerden biridir. Ana öğünlerin ardından meyve, doğal atıştırmalıklar tüketilmeli ve böylece özellikle akşam yemeğinde fazla yemek tüketimi önlenmelidir.

Su Tüketimine Dikkat Edin

Su, hayati bir sıvıdır ve vücuda çok büyük faydaları bulunmaktadır. Böbreklerin çalışması başta olmak üzere pek çok noktaya etki eden su tüketiminin artması gerekmektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler fazla su tüketmeli, özellikle yaz aylarında bu konuya daha fazla özen göstermelidir.

Evde sağlıklı kilo vermek isteyenler bu değişimlerle sağlıklı sonuçlar elde edebilir. Tüm bunlara ek olarak alkol kullanılmaması ya da kısıtlı kullanılması, asitli içeceklerden kaçınılması, tuz, şeker, yağ tüketiminin en aza indirilmesi, kızartma yerine haşlamanın tercih edilmesi, sebze ağırlıklı beslenmeye geçilmesi gibi noktalara da dikkat edilmelidir.

Bununla birlikte süreç boyunca sabırlı olunmalı ve çok kısa sürede kilo verme çabasından kaçınılmalıdır. Acele etmeyerek daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak mümkündür.

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir