Youtube Para Kazanma Şartları Nelerdir ?

WebTeknem‘ den herkese merhabalar. Bugün İnternet kategorimizde, internetten para kazanmak isteyenleri ilgilendirecek bir konu üzerinde duracağız. Youtube’ dan para kazanmak!

Youtube para kazanma şartları değişti!

youtube-nasil-para-kazanilir

Google ve Youtube, para kazanma şartlarında değişiklik yaptığını bütün dünyaya duyurdu. Peki bu gelişme neleri değiştirecek? Youtube artık yeni youtuber’lar istemiyor mu?

Youtube’dan para kazanmak isteyenler için bu değişiklik ne anlam ifade ediyor? Yeni kurallar iyi mi oldu? Kötü mü oldu? Hepsini inceleyeceğiz.

Youtube para kazanma konusu son günlerin en moda işlerinden biri haline geldi. Youtube’da kanal açarak ve video yükleyerek para kazanacağı düşüncesi ile her gün yüzlerce kanal açılıyor.

Youtube, reklam verenlerinin isteklerini düşünerek açılan küçük, kalitesiz içerik üretenlerin önüne geçmek için değişikliğe gittiğini duyurdu.

Oyunun kendi kurallarına göre oynanacağını, kuralları ihlal edenlere kırmızı kart göstereceğini açık açık söyledi.

20 şubat 2018 tarihinde yapılan değişiklik ile youtube üzerinden para kazanmak artık eskisi kadar kolay olmayacak. Bu karar birçok tartışmaları beraberinde getirdi.

Yeni açılan düşük takipçi sayısına sahip youtube kanalları bu değişiklikten olumsuz etkilenecek gibi görünüyor. Kaliteli iş yapanlar hariç!

Değişiklik öncesi toplamda 10.000 (on bin) izlenmeye ulaşan youtube kanalları Google Adsense etiketi alabiliyordu. Yani 10.000 izlenmeden sonra youtube’dan herkes para kazanabiliyordu.

Yeni kural değişikliğinin en önemli iki maddesi şu şekilde oldu.

  • En az 1000 (bin) abone sayısına ulaşmış olmak gerekiyor.
  • Son 12 ay içerisinde videoların izlenme süresi en az 4.000 (dört bin) saat olmak zorunda.

Başka ufak çaplı değişikliklikler olsa da Youtube para kazanma şartları değişikliğinin en önemli iki maddesi yukarıdaki kurallar ekseninde gerçekleşti.

Bütün maddelere kısa kısa değineceğiz.

Fakat Youtube’a video yükleyerek para kazanmak isteyenler önce bu iki kuralı birden yerine yetirmek zorunda olduklarını bilmelerinde fayda var.

Youtube Para Kazanma Şartlarını Neden Değiştirdi ?

youtube-para-kazanma-acma

Bildiğiniz üzere Google, Youtube’u 2006 yılında 1 milyar 650 milyon dolara satın aldı. Dünyaya adeta internet reklamcılığının kralı benim mesajı verdi.

Google’ın gelirlerinin reklamlardan geldiğini biliyorsunuz. Google, reklam verenlerin haklarını savunamazsa imparatorluğunun sonunun geleceğini biliyor.

2017 yılında reklam veren büyük şirketler Google’ın reklamlarını düşük kaliteli alakasız içeriklerde, spam sayılan küçük kanallarda gösterildiğini fark etmiş ve Google’ı protesto ederek reklam vermeme kararı almışlardır.

Büyük şirket derken Forbes dergisinin en zenginler listesine giren şirketlerden bahsediyoruz.

Bu şirketler, Google’ a dolayısı ile Youtube’a “Benim reklamlarımı sadece büyük kanallarda göster. Yerel kanallarda, alakasız, geri dönüşüm olmayan, spam içeriklerde gösterme” mesajını verdi. Boş yere para ödemek istemediklerini ima etti.

Yeni Kurallar Nasıl Oldu ?

Reklam veren ve reklamların gösterileceği kanal sahipleri arasında dengeyi tutturmak zorunda olan Google da Youtube para kazanma kurallarında yaptığı değişiklik ile kanal sahiplerine “Para kazanmak için önce rüşdünü ispat et” zorunluluğu getirdi.

Uyguladığı kurallarda bazı değişikliklere gitti.

Google’ın Youtube’da reklamlarını göstereceği kanallar üzerinde yaptığı bu değişikliklere kısa kısa değinelim. 2019 yılı itibari ile Youtube üzerinden yeni para kazanma şartları nasıl oldu? Kısa açıklamalar ile değerlendirelim.

  1. Kanalın En Az 1000 Aboneye Sahip Olması Gerekiyor

Aslına bakılırsa bu kural çok yerinde oldu. Geç bile kalındı denilebilir. Çünkü bazı kanallar gün içerisinde binlerce kopya içerik yükleyerek muazzam paralar kazanıyorlardı. Böylece 1000 abone altında olan küçük kanalların hileli kazançlarının önüne geçilmiş oldu.

  1. 4.000 Saat İzlenme Süresine Ulaşmak Gerekiyor

Eklenen videoların kaliteli mi kalitesiz mi olduklarını anlamak için uygulanan bir kural olarak göze çarpıyor. Youtube 1000 aboneye sahip kanalların sağlamasını bu şekilde yapıyor.

Abone sayısının fazla olduğu kanalların abonelerinin etkileşimde bulunup bulunmadıklarını 4.000 saat izleme süresi şartı ile kontrol ediyor.

  1. Telif Hakları Kuralı Katılaştırıldı

Google, dolayısı ile Youtube telif hakları konusunda eskiden beri hassas davranıyor. Platformlarında sadece içerik sahiplerinin kendi içeriklerini yayınlamalarına izin veriyor. Başkasına ait ses, görüntü, yazı, müzik vb her türlü telif hakkı olan içeriği kopya içerik olarak görüyor.

Youtube para kazanma şartları değişikliğinde eskiden beri var olan telif hakkı konusunu daha katılaştırdı. Telif hakkı ihlali yapan Youtube kanallarını önce uyarıyor.

Uyarıları dikkate almayan ve ihlal ettiği içerikleri kaldırmayan kanalların gözünün yaşına bakmıyor. Bırakın para kazanmak için Google Adsense etiketi almayı, direkt kanalı kapatıyor.

Bu yüzden Youtube’dan para kazanmak için içeriklerinizin özgün yani sadece kendinize ait videolardan oluşması gerekiyor.

  1. Kanalın Youtube Para Kazanma Aktif Etme Onayı Alması Gerekiyor

Youtube kanalınızın Youtube’dan ve Google’dan onay alması gerekiyor. Youtube’dan onay almak yukarıdaki kuralları yerine getirdikten sonra çok da zor değil. Tek yapmanız gereken kanal yönetim sayfasından kanalınızı para kazanmaya açmak olacaktır.

  1. İçerikleriniz Reklam Verilecek İçeriklerden Oluşması Gerekir

Aslında bu kural Youtube’un yeni para kazanma şartları değişikliğinden önce de vardı. Biz yine de hatırlatalım dedik. İçerikleriniz Google ve Youtube kurallarına uygun olmak zorundadır. İçeriklerinizde yasaklı konular bulunmamalı.

Youtube (Google) politikalarına uygun olmayan içerikleri dolayısı ile yasaklı olan içerikleri şu şekilde sıralamıştır.

Çıplaklık ve Cinsel İçerikler

Youtube videolarını izleyenlerin önemli bir bölümünü 18 yaş altı kullanıcılar, bayanlar ve çocuklar oluşturuyor. Dolayısı ile bu kesime cinsel içerikli içerikler göstermek, Google ve Youtube’un sonunun başlangıcı olabilir.

Reklam verenler de bu tarz içeriklere reklam vermek istemez.

Dolayısı ile Google ve Youtube için çıplaklık ve cinsel içerikler konusunda çok hassas davranıyor.

Uyuşturucu Maddeye Teşvik Eden İçerikler

İçeriklerinizde dikkat etmeniz gereken bir diğer kural da uyuşturucu madde kullanımını öven, özendiren, teşvik eden içeriklerden oluşmaması gerekmektedir.

Bu işin sonu sadece Youtube politika ihlalleri ile değil, adli makamlara intikal eden sonuçlar doğurabilir.

Örnek olarak Ezhel’in başına gelenleri verebiliriz.

Nefret, Irkçılık, Ayrımcılık İçeren İçerikler

Bir kişinin veya toplumun dini, dili, rengi, görünüşü, düşüncesi gibi konularda aşağılayıcı ve nefret içeren içerikler Youtube kanallarında yayınlanamaz.

Türkiye’de en çok siyasi konular üzerinde içerikler üreten kanalların ihlal ettiği bu kural, Youtube ve Google politikalarına aykırıdır. Kanalınızın kısa sürede ban yemesi kuvvetle muhtemeldir.

Küfür, Argo, Kötü Söz İçeren Videolar

Reklam verenler videolarında küfür eden ve kötü söz kullanan kişilerin videolarına reklam vermek istemez. Reklam almak Google ve Youtube’un gelir kaynağı olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda Youtube da videolarında küfür eden, kötü söz kullanan kanalların fişini kolaylıkla çeker.

Görsel Açıdan Zararlı, Şiddet Barındıran İçerikler

İzleyicilerin psikolojisini etkileyecek boyutta şiddet ve kan içeren içerikler Youtube’un yasakladığı içerikler arasında yer almaktadır.

Cansız bedenler, kanlı videolar, şiddet içeren videolar youtube para kazanma şartlarına tamamen aykırıdır. Daha doğrusu Youtube ve Google politikalarını ihlal eden içerikler arasındadır.

Taciz, Tehdit, Zorbalık İçeren Videolar

Bu da sadece Youtube para kazanma kuralları ihlali ile değil, adli mercilere intikal edebilecek sonuçlar doğurur.

Bir anlık öfke ile çekilen videoları Youtube’a yüklemeden önce iyice düşünmek gerekir. Birisini tehdit eden, tacizde bulunulan videolar mahkemelerde delil olarak da kullanılabilir.

Spam İçerikler

Spam yani bir diğer deyişle sahte içerikler internet aleminin baş belası haline gelmiştir. Konu ile ilgisi olmayan, sadece izlenme veya tıklanma almak için kullanılan başlık, açıklama, küçük resimler Youtube’un da en nefret ettiği içerikler arasında birinci sırada yer alır.

İnsanları yanıltan, doğal olarak Google’ı ve Youtube’u da yanıltan bu tarz içeriklere sahip kanalların ban yemesi kaçınılmazdır.

Son Söz: Enseyi Karartmayın!

Görünüşte kurallar çok katılaştı diye düşünmeyin. Aksine, Youtube para kazanma kuralları değişikliği iyi oldu. Bu değişikler ile birlikte Youtube’da dolaşan kalitesiz, spam içeriklerin önüne geçilmiş olacak. Böylece hileli yöntemlere başvuran insanlardan kurtulmuş olacağız. İşini düzgün yapan insanların videoları izlenecek.

Bakış açısını değiştirdiğimizde, Youtube para kazanma şartları değişikliği ile sadece işini düzgün yapan, emek harcayan, kaliteli işler çıkaran kişiler para kazanacak.

Hem de eskisinden daha çok kazanacak. Çünkü spam kanal sahiplerinin videolarını izleyen kişiler doğrudan onay almış kaliteli içeriklere ulaşacak. Kaliteli iş yapan kanallar ayaklarına dolanan bu tip kanallardan kurtulmuş olacak.

Sözün özü, Youtube ile olsun, başka şekilde olsun her zaman işini dürüst yapanlar kazanacak. Hileli yollara girenler eninde sonunda kaybeden taraf olacaktır.

Bu yüzden Youtube para kazanma konusunda ciddi düşünenlere bu sayfamızda bahsettiğimiz kurallara dikkat etmelerini tavsiye ederiz.

Youtube ile para kazanmak kolay değil. Fakat zor da değil! Sadece oyunu kurallarına göre oynamak gerekir.

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir