Sosyal Medya Hesabını Güvenli Hale Getirmenin Yolları

Sayıları her geçen gün artan sosyal medya siteleri, gün geçtikçe hayatımızın önemli bir parçası haline geldi.

Daha eğlenceli zaman geçirmek ve anlık iletişim için kullanılan sosyal medya siteleri aynı zamanda, dünyada olup biteni hızlı bir şekilde öğrenmemize imkanı veriyor.

Sosyal medya hesabını güvenli hale getirmenin yolları hakkında vereceğimiz öneriler, bu mecralarda art niyetli insanlara karşı hesap güvenliği nasıl sağlayabileceğimiz konusunda bilgiler içermektedir.

Takdir edersiniz ki her ortamda olduğu gibi özellikle sosyal medya sitelerinde, art niyetli insanları görmek çok daha mümkün olmaktadır.

Dolandırıcılar, uyuşturucu tacirleri, kişisel verileri ele geçirmek isteyen kimlik hırsızları ve itibar zedelemeye çalışan insanları, maalesef sosyal medya sitelerinde fazlasıyla görmekteyiz.

Bu mecralarda art niyet taşıyan insanlara karşı hesabı güvenli hale getirmek, basit birkaç işlem sayesinde oldukça mümkündür.

Sosyal Medya Hesabını Güvenli Hale Getirmenin Yolları

sosyal-medya-guvenligi

Gereksiz Durumlarda Konum Paylaşımı Yapmayın

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları, özellikle resmi makamlar başta olmak üzere çeşitli yerlerle veri paylaşımı yapmaktadır.

Bunun dışında sizin için art niyet taşıyan insanların isteklerine kolay ulaşmalarını engellemek ve önlem almak için, sosyal medya sitelerinde paylaşım yaparken konum paylaşımı yapmamaya özen gösterin.

Farklı Cihazlarda Hesabınızı Kapatın

Sosyal medya sitelerini kendinize ait olmayan cihazlarda kullandığınızda, hesabınızdan çıkış yapmayı unutmayın.

Ayrıca otomatik bağlantı ayarlarının açık olduğu cihazınızı tamire verirken, yine şifre içeren yerlerden çıkış yapıp otomatik bağlantı özelliğini kapatarak basit bir güvenlik önlemi alabilirsiniz.

Kişisel Bilgilerinizi Paylaşmayın

Sosyal medya hesabını güvenli hale getirmenin yolları arasında, kişisel bilgi paylaşmaktan uzak durmak hesabınızın güvenliği için oldukça önemlidir.

Bu platformlardaki kimlik hırsızları, en basit ipuçlarından dahi özel yazılımlar sayesinde tahminler yaparak hesap bilgilerinizi ele geçirebilir.

Hakkınızda çok fazla bilgi paylaşmanız, fiziki hayatta da size zarar verme niyeti bulunan kişiler için önemli bir koz olacaktır.

İki Taraflı Doğrulama Seçeneğini Kullanın

Birçok sosyal medya sitesi, kullanıcılarının hesap güvenliğini artırmak için iki taraflı doğrulama seçeneği sunmaktadır. Bu seçenekten sayesinde hesabınızı ele geçirmek isteyen korsanların işi, daha zor olacaktır.

Güçlü Şifreler Oluşturun

Sosyal medya hesabınızı güvenli hale getirmek için, oluşturacağınız şifreler ayrı bir öneme sahiptir.

Mümkün olduğu kadar telefon numaranızın, kimlik numaranızın, sizin ya da yakınlarınızın evlilik ya da doğum tarihi gibi bilgilerin tamamını ya da bir kısmını içermediğine dikkat ediniz.

Şifre oluştururken mümkün olduğu kadar büyük ve küçük harf kombinasyonu yaparak, şifrenizin rakam ve özel karakterler içermesine dikkat ediniz.

Bu sayede oluşturacağınız güçlü şifrelerin, bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmesi çok daha zor olacaktır.

Farklı Bir E-Posta Adresi Kullanın

Normal işler için kullandığınız e-posta adresleri ile sosyal medya hesabı açmak yerine, sosyal medya platformlarında özel ayrı bir e-posta hesabı kullanmanız güvenliğinizi artırmak için önemlidir.

Bu sayede giriş bilgileriniz hakkında çok daha az bilgiye ulaşacak olan bilgisayar korsanları, hesabınızı ele geçirmek için daha fazla zorlanacaktır.

Sosyal medya hesabını güvenli hale getirmenin yolları hakkında soru ve görüşlerinizi, yorum kısmından tüm ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir