Logo Tasarımcısı Nedir ? Nasıl Olunur ?

Bir başka meslek incelemesi sayfamız ile daha birlikteyiz. Bu sayfamızda logo tasarımcılığı mesleğini daha yakından tanımaya çalışacağız. Logo tasarımcısı nedir? Logo tasarımcıları ne iş yapar? Nerelerde çalışır? Logo tasarımcısı olmak için neler gerekir? Nasıl olunur? Ne tür eğitimler almak gerekir? Logo tasarımcıları ne kadar maaş alır? Ortalama bir logo tasarımcılarının maaşı ne kadardır?

Bu tür sorulara cevap aramaya çalışacağız. Freelance işler arasında yaygın olan logo tasarımcılığını mercek altına alacağız. Tabii logo tasarımcıları sadece freelance değil, aynı zamanda reklam ajanslarında, yayın evlerinde, grafik işlerinde ve tasarım firmalarında da çalışabilir.

İster freelance çalışmak isteyenler için ister maaşlı sabah 8 akşam 5 çalışmak isteyenler için yapılabilecek işler arasında yer alan logo tasarımcısı nedir? Ne demektir? Nasıl bir iştir? Önce teorik olarak bu soruya cevap verelim.

Logo Tasarımcılığı Nedir? Nasıl Bir İştir ?

Aslında logo tasarımcılığı nedir sorusunun cevabı isminde yer almaktadır. Logo tasarımcılığı, şirketlere, ürünlere, internet sitelerine, iş yerlerine velhasıl bir firmanın, markanın görsel olarak yüzünü yansıtan logoları tasarlayanların yaptığı işe denmektedir.

Logo ihtiyacı olanların belirli programlar ve araçlar kullanarak ve kendi yaratıcılıkları ile oluşturdukları logoları yapan mesleğe logo tasarımcılığı mesleği denir. Bu logoları yapanlara da logo tasarımcısı denir. Logo tasarımcılığının ne demek olduğunu en anlaşılır olarak bu şekilde cevaplandırabiliriz.

logo-tasarimciligi

Yukarıdaki görselde yer alan Coca Cola ve Pepsi’nin logoları, logo tasarımcıları tarafından yapılmıştır. Logo tasarımcısı olmak isteyenlerin yapacağı iş yukarıdaki örnekte olduğu gibi logo tasarlamak olacaktır.

Böylelikle logo tasarımcısı ne iş yapar sorusunu da cevaplamış olduk. Sıradaki konu başlığımıza geçelim. Mesleğin gereksinimleri nelerdir? Logo tasarımcısı olarak çalışmak isteyenlerin ne tür eğitimler almaları gerektiğinden bahsedelim.

Logo Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Logo tasarımı yapmak göründüğü kadar kolay değildir. Bu iş bazılarına görünüşte çok kolaymış gibi görünebilir. Fakat işin detaylarına girildiğinde bir sürü gereksinimlere sahip olmak gerektiğini görebiliriz. Öncelikle logo tasarımı için belli başlı yazılımları iyi kullanmak gerekir.

Logo tasarımcılarının İllustrator, Adobe Dreamweaver, Photoshop gibi grafik programlarına çok iyi derecede hakim olmaları gerekir. Ayrıca sadece bu tür programları iyi bilmek yeterli değildir. Mesleğinde iyi bir logo tasarımcısı olabilmek için hayal gücü ve yaratıcılık yeteneğinizin de olması gerekir. Şöyle ki logo tasarımını yapmak için bir firmayla anlaştığınız zaman o firmanın hizmet verdiği alana göre akılda kalıcı, diğer rakip firmalardan ayırt edilebilecek bir logo tasarlamanız gerekecektir.

Bunu sadece programlarla yapamayacağınız için öncelikle tasarlayacağınız logoyu kafanızda oluşturmalısınız. Burada hayal gücü ve yaratıcılık yeteneğinizin devreye girmesi gerekir. Kafanızda oluşturduğunuz logoyu bahsettiğimiz programlar yardımıyla pratikte uygulayabilirseniz alanında aranan bir logo tasarımcısı olmak için önünüzde hiç bir engel yok demektir.

Hayal gücü ve program bilgisini birlikte iyi harmanladığınızda logo tasarımcılığı alanında çok güzel projelere imza atabilirsiniz. Bu da doğal olarak çok güzel paralar kazanabileceğiniz anlamına gelir.

Logo Tasarımcısı Olmak İçin Hangi Eğitim Alınır ?

Üniversitelerde direkt logo tasarım bölümü bulunmasa da grafik tasarım, web tasarım gibi bölümlerde logo tasarımcılığı eğitimi de verilmektedir. Üniversite eğitimi alamayacak durumda olanlar logo tasarımcısı olamaz mı? Bu iş illa ki üniversitelerde mi öğreniliyor? Tabii ki hayır!

İnternet çağında yaşıyoruz. Artık her türlü ihtiyaçlarımızı internet üzerinden giderebiliyoruz. Logo tasarımı eğitimi için de internetin nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

Udemy’de logo tasarım, web tasarım, grafik tasarım, Photoshop, Dreamweaver eğitimleri gibi yüzlerce kurs arasından size uygun bir kursa 24.99 TL‘den başlayan fiyatlarla çok cüzi bir ücret karşılığında katılabilirsiniz. İhtiyacınız olacak bütün bilgileri işin uzmanları tarafından verilen eğitimlerle alabilirsiniz.

Logo Tasarımcıları Ne Kadar Maaş Alır? Maaşları Ne Kadardır ?

Buraya kadar logo tasarımcılığı mesleğini tanımaya çalıştık. Logo tasarımcısı nedir? Kime denir? Ne iş yapar? Meslekle ilgili bilinmesi gereken önemli noktalara değinmeye çalıştık. Peki logo tasarımcıları ne kadar maaş alır? Logo tasarımcısı maaşları ne seviyelerde seyrediyor? Kazançları nasıl? En önemli konu başlığına değinmeden olmaz değil mi?

Logo tasarımcılarının maaşlarına ve aylık ne kadar kazandıklarına göz gezdirdiğimizde bütün özel sektör çalışanlarının karşılaştığı sorunlarla baş başa kaldıklarını görüyoruz. Logo tasarımcısı olmak isteyenler yüksek ihtimalle ilk başlarda bu işe asgari ücretle başlamak zorunda kaldıklarını söylemek isteriz. Kendini geliştiren, iyi projelere imza atan bir logo tasarımcısının maaşı gitgide yükselebiliyor. Fakat burada en önemli nokta, çalışılan şirketle ilgili.

Kendi halinde el broşürleri yapan reklam tabelaları görselleri hazırlayan küçük bir firmada çalışan logo tasarımcıları ile Türkiye’nin önde gelen bilinen bir şirkette çalışan bir logo tasarımcısı aynı maaşı almadığı su götürmez bir gerçektir. Bu iki farklı alanlarda çalışan logo tasarımcılarının aralarındaki maaş farkı 2-3 katına çıkabiliyor.

Küçük firmalarda çalışan logo tasarımcıları 2,500 TL ile 3,000 TL arasında maaş alırken kurumsal firmalarda, büyük reklam ajanslarında çalışan logo tasarımcılarının maaşı 6,000 TL’den başlayıp 7,500 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Bu mesleğe atılmak isteyenlere bizim önerimiz bu işte tecrübe sahibi olduktan sonra büyük şirketlere iş başvurusu yapmaları yönünde olacak. Küçük işlerle başlayıp, yeterli tecrübe edindikten sonra (2-3 sene içerisinde) daha büyük firmalarla çalışabilirler. Daha büyük firmalarla çalışmak demek doğal olarak daha fazla maaş almak ve daha iyi şartlarda çalışmak demektir.

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir