55 inç Televizyon Önerileri

Bu makalede 55″ televizyon tavsiyesi vereceğiz. Tabi ki bu televizyon tavsiyeleri 2020 standardında olacak.

Başlamadan önce şunu belirteyim bu televizyonların hepsi ve bunlar dışındaki kalanlar da dahil olmak üzere, görmeden alınmaması gerekir. İnternetten özelliklerine bakarak karar vermeyin. Mutlaka teknoloji marketlerine gidip oralarda görün.

Birazda göz zevki meselesi olduğu için, herkesin seçimi birbirine uymayabilir. Telefonlarda ki gibi düşünürsek, iPhone ekranları daha doğalken Samsung ekranları biraz daha canlı renkler veriyor. Hepsinin seveni farklı. Çokta fazla uzatmadan 2020 televizyon tavsiyelerine geçeyim.

LG OLED 55B9PLA Televizyon

LGOLED55B9PLA

OLED  panelli bu televizyonu ilk öneri olarak koyuyorum. Fiyat olarak bakarsak en yüksek seviyede olan televizyon. Çok aşırı pahalı fiyatlara da çok ucuz fiyatlara da gitmeyeceğim. Bu LG cihazda, 100 Hz panel var, yazılımsal cihazdan bahsetmiyorum.

Yazılımsal 1000 Hz 3000 Hz falan oluyor, bundan bahsetmiyorum, panelin yenileme hızından bahsediyorum. LG Netflix Lisansına sahip bir cihaz. Diğer sayacaklarım arasında bana göre en yüksek görüntü kalitesine sahip olan cihaz.

Yüksek ses gücüne sahip. Bilgisayar bağlıyorsanız orada avantajı olacaktır. Kullanışlı bir kumandaya sahip, LG’lerin kumandası hiç fena olmuyor. A sınıfı enerjiye sahip, burada da enerji tüketimi olarak gayet iyi seviyede.

Şimdi eksilerden bahsedelim, bunlar HDR destekli biliyorsunuz, nispeten düşük bir parlaklığa sahip. Normal kullanımda 450 mHz, yani günlük kullanımda sizin için yeterli hatta fazla bile gelebilir ama HDR işin içine girince, bu parlaklığın artması gerekiyor.

Bir diğer eksi olarak da,  USB 3 girişinin olmamasını sayabiliriz. Benim çok hoşuma gitmeyen bir yönü de Android olmaması, Web Os kullanıyor. Ben bunu eksi olarak saymak istedim.

İsterseniz siz bunu artı da düşünebilirsiniz, bazıları bunu daha kullanışlı buluyor, benim için Android TV daha kullanışlı. Kişiden, kişiye değişir ama ben burada bunu eksi kısmına koydum. Şuan ki fiyatı ise yaklaşık olarak 8.500 Lira civarlarında seyrediyor.

LG 55SM8600PLA  Televizyon

LG55SM8600PLA

Bu televizyon tavsiyesinde de bir LG cihazı var. Bu OLED özelliğe sahip bir televizyon değil. 100 Hz panele sahip yine bunda da Netflix L1 lisansı var.

A sınıfı enerjiye sahip, Wi-Fi AC desteği var. Bluetooth 5’i kullanıyor. Artılar kısmında bunları da sayabiliriz. Düşük bir gecikmeye sahip, bir önceki OLED gibi, kullanışlı bir kumanda bunda da var.

Bu cihazda da az çok aynı eksileri sayabiliriz. Yine USB3 girişinin olmamasını eksi olarak sayıyorum. Web OS kullanımı yine eksi, düşük parlaklık yine eksi ama biraz daha düşük parlaklığa sahip, 250 mHz ile 400 mHz değerleri arasında oynuyor.

Bir önceki OLED de normal kullanımda 450 mHz, HDR işin içine girince 600 mHz’e çıkıyordu. Bakın burada HDR ile birlikte ancak 400 mHz oluyor. Bunlar hep fiyatı etkileyen etmenler oluyor. Bu cihazımızın fiyatı 6.700 Lira civarlarında.

SONY KD-55XF9005 Televizyon

SONY-KD-55XF9005

Bu benim en beğendiğim cihaz diyebilirim. Bu televizyonun artılarından bahsedecek olursak, ilk başta 100 Hz panel olduğunu söyleyeyim. Onun haricinde bence en önemli etkisi, 1000 Nits’e kadar çıkabilir. Gerçek doygunluk almak istiyorsanız, cihazın 1000 Nits’e kadar çıkması gerekir.

Normal günlük kullanımda en fazla 600 Nits kullanırken HDR’a geldiğiniz zaman 1000 Nits’e çıkabiliyor. Ben sizin anlamanız için basitleştirerek söylüyorum. Çok teknik detaya girmiyorum. Ayrıca televizyonun Android kullanması da benim için büyük bir artı. Wi-Fi ac var, Netflix L1 lisansı var.

Hazır durun en bomba özelliklerinden biride Netflix 4K izlenebiliyor. Chromecast desteği ve Dolby desteği var. HDR da Netflix uygulamasında bir şey izleyeceksiniz, bunda Dolby olarak çıkacaktır. Böyle avantajları var.

Şimdi eksilerinden bahsedelim, bence en önemlisi, sürekli değişken olan fiyatı var, bu televizyona çok fazla da ilgi var. Bu nedenle esnaf fiyatı ile devamlı oynuyor. 6000 Lira iken bir anda 8000 Lira olabiliyor. 2 gün sonra bir bakmışsınız 6000 Liraya düşüyor.

Böyle fiyatını sürekli takip etmeniz gerekir. Sony’ye yakışmayan kullanışsız bir kumandası var. B sınıfı enerji tüketimine sahip, bu tavsiyesini verdiğim televizyonlar arasında en kötü enerji tüketimine sahip. Parlaklığın etkisi de var tabi. Fiyatı ise şuan da 6.200 Lira civarlarında seyrediyor.

SAMSUNG 55Q60RS Televizyon

SAMSUNG-55Q60RS

Bu da Samsung markasının güzel televizyon modellerinden biri. Yine 100 Hz panel mevcut. L1 Netflix lisansına sahip. Düşük gecikmeli bir panele sahip, saydıklarım arasında en düşük gecikme bu televizyonda. Oyun için alacaksanız, direkt bu tercih edilebilir.

Dual Band, Wi-Fi AC desteği var, bu da bizim için gün geçtikçe önemli olmaya başlıyor. Artık Wi-Fi olmayan televizyonlarda olmazsa olmazların içinde. Oyunlar için Freesync desteği var. Bir de bu televizyonlarda ambiyans modu var.

Bu Samsung’a özel bir durum, tablo olarak falan kullanılabiliyor. Benim için pek önemli değil ama önemli görenler mutlaka olacaktır.

Şimdi geçelim Samsung’un eksi taraflarına. Bu televizyonda da parlaklık az. Normal kullanımda 300 Nits iken HDR kullanıldığında 400 Nits kadar olabiliyor. HDR için düşük bir parlaklık diyebilirim. Diğer televizyonlarda normal kullanımda bile nerelere çıktığını gördünüz.

HDR’da mesela bazı yerler karanlık iken, bazı yerlerin parlak olması gerekiyor. O tarz durumlarda parlaklık yeterli olmayacaktır. Bir diğer eksi olarak, Tizen kullanmasını söyleyebiliriz. Kafasına göre uygulamaları silmesi çok meşhur. Birde biraz daha narin paneller olduğunu söyleyebilirim.

Deneyimleri incelediğim de arıza olaylarında Samsung biraz daha önlerde gidiyor. Bir diğer eksisi, kumandası. Philips’in kumandası yanında Samsung’un ki biraz daha geride kalıyor. Bunu biraz daha geliştirmeleri gerekir. Bu televizyon modelimizin fiyatı da 6.000 lira civarında seyrediyor.

Philips 55PUS7304 Televizyon

Philips-55PUS7304

Şimdi son 55″ televizyon tavsiyesi olan bu modelden bahsetmeye başlayalım. En önemli artısı 3 yönlü bir rengi var. Işıkları çeşitli şekillerde kullanabiliyorsunuz. Bu Philips’e özel bir şey, siz sonradan LED alıp yapabilirsiniz ama Philip kadar kullanışlı olmuyor.

Bu televizyonda da yine L1 Netflix sertifikası var ve 4K izlenebiliyor. En düşük enerji tüketimi bu televizyonda A+ olarak enerji sınıfına giriyor. Dual Band, Wi-Fi var. Android TV bu televizyonda da mevcut. Bir diğer artısı kumandasının kullanışlı olması diyebilirim.

Ön yüzünde tuş, arkada klavye dokunmatik olarak var. Bir diğer artı özelliği olarak ChromeCast mevcut. Burada da telefonunuzun ekranını birebir yansıtıp, her şekilde kullanabilirsiniz. Bu bulunmaz bir nimettir.

Geçelim eksi yönlerine, bu TV tanıtılırken, her türlü HDR sinyalini alıyor, HDR’da bir numara gibi anlatılıyor. Ama bu TV maksimum 330 Nits parlaklığa çıkıyor. Bir diğer eksi yön olarak 50 Hz panel olmasını sayabiliriz. Bu detay bazılarımız için çok önemli değildir.

Hatta bazısı ben sadece televizyon izliyorum 50-100 Hz olsa da fark etmez diyor. Sizin için hiçbir şey değişmez. Bu televizyonlar sadece televizyon izleyen izleyen insanlar için çok fazla, bu kadar para vermelerine gerek bile yok.

Sıradan bir TV alsalar bile onların işini görür. Bu üründe de fiyat 4.200 Lira civarında seyrediyor.

55″ Televizyon Tavsiyesi 2020 makalemizin sonuna geldik. Umarım işinize yarar nitelikte bir tavsiye makalesi olmuştur. Varsa yorumlarınızı hemen alttan belirtebilirsiniz. Diğer ki tavsiyelerde görüşmek üzere, hoşça kalın.

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir