Windows Server .net Framework 3.5-4.5 Kaldırma veya Kurma

Webteknem‘den herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Bilgisayar kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise Windows Server işletim sisteminde .net Framework yükleme veya kaldırma hakkında olacak.

Windows bilgisayarımızda bazı programların düzgün çalışabilmesi veya çalışabilmesi için .net Framework dediğimiz kütüphane uygulamasının yüklü olması gerekmektedir. .net Framework nedir veya ne değildir ?

Eğer bir yazılımcı değilseniz yani standart bir Windows kullanıcısı iseniz bu durum sizi çok ilgilendirmez. Yani .net Framework ün ne olduğunu bilmeniz gerekmez. Bir yazılımcı iseniz de zaten muhtemelen ne işe yaradığını biliyor ve kullanıyorsunuzdur.

Bu nedenle burada gereksiz detaya girmenin bir anlamı yok. Bilmemiz gereken .net Framework ün bilgisayarımıza bazı uygulamaları yüklerken yanında yüklenmesi gereken zorunlu bir ek özellik veya uygulama olmasıdır.

Windows İşletim Sisteminde net Framework Nasıl Yüklenir veya Kaldırılır ?

Hatta bir uygulama yüklerken .net Framework 3.5 gereklidir gibi bir uyarı alırsınız. Standart Windows sürümlerine .net Framework yüklemek basittir. Hemen buradan Microsoft un sitesine girerek arama kısmına .net Framework yazarsanız istediğiniz sürümü indirip yükleyebilirsiniz.

Peki Windows Server işletim sisteminde bu özellik nasıl yüklenir ? Aşağıdaki adımları takip ederek Server ınıza .net Framework özelliğini yükleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

1- Sunucu Yöneticisini Açın

windows-sunucu-yoneticisi

2- Özellik Ekle veya Kaldır 

Eğer .net Framework yüklemek istiyorsanız Rol ve Özellik Ekle, kaldırmak istiyorsanız Rol ve Özellik Kaldır butonuna basın.

windows-server-ozellik-ekle

3- İleri diyerek devam ediyoruz

windows-server

4- Sunucu seçimi yaparak ileri diyoruz

sunucu-secimi

5- İleri diyerek devam ediyoruz

sunucu-rolleri

6- Yükleme yapacaksak işaretliyoruz, kaldıracaksak işareti kaldırarak ileri diyoruz

ozellik-kaldir-veya-ekle

7- Özellik kaldır diyoruz

kaldir

8-  İleri diyoruz

ileri

9- Kaldır diyerek işlemi bitiriyoruz

kaldir

Arkadaşlar işte yukarıda anlatıldığı gibi Windows Server işletim sisteminde .net Framework kurabilir veya kaldırabilirsiniz.

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir