.net Framework Kurulum Hatası: NetFx3

Herkese merhabalar. Bugünkü makalemizi Bilgisayar kategorimiz altına ekliyoruz. Makale konumuz ise .net Framework yüklemeye çalıştığımızda NetFx3 hatası almamız olacak.

.net Framework bilgisayarımızda bir uygulama yükleyeceğimiz zaman önceden kurulu olması gereken bir yazılım kütüphanesidir.

Özellikle bilgisayarımıza bazı uygulamaları yükleyeceğimiz zaman .net Framework’ün en azından belli bir sürümünün yüklü olması gerekir.

Genelde .net Framework güncel işletim sistemlerinde zaten yüklü olarak gelir ve bir sorun çıkmaz. Ancak bazen bilgisayarımızda .net Framework 4.5 sürümü olsa da kurmak istediğimiz program .net Framework 3.5 sürümünü illa isteyebilir.

.net Framework 3.5 Yüklenmiyor ?

Bu durumda ayrıca bir de .net Framework 3.5 sürümü kurmamız gerekir. Ben geçenlerde bilgisayarıma SQL Server 2012 yüklemek istedim. Ve yükleme sırasında aşağıdaki hatayı aldım.

net-framework-netfx3-hatasi

Yukarıdaki hatada SQL Server 2012 kurulumuna devam edebilmem için bilgisayarıma önce .net Framework 3.5 sürümünü yüklemem gerektiğini söylüyor.

Ancak ne hikmetse internet üzerinden .net Framework 3.5 sürümünü indirip yüklemeye çalıştığımda veya Denetim Masasından, Windows Özelliklerini Aç veya Kapat kısmından .net Framework 3.5 yüklemek istediğimde çeşitli hatalar alıyorum ve bir türlü kuramıyorum.

İşte şimdi size aşağıda göstereceğimiz yöntem ile bu problemi gidereceksiniz. Öncelikle aşağıdaki linkten bize gereken .net Framework paketini indirelim.

Framework NetFx3 Paketi İndir

Yukarıdaki bağlantıdan ilgili dosyayı indirdiğinizde bu dosyanın adını sxs olarak değiştirin ve Bilgisayar – C – Windows dizininin altına sources klasörü ve bu klasöründe altına sxs klasörü oluşturarak bu dosyayı da ilgili klasörün altına atın. Yani aşağıdaki gibi olacaktır.

netfx3-yukleme

Şimdi komut yazma ekranımız olan cmd yi yönetici olarak başlatalım ve aşağıdaki kodu yapıştırıp enter yapalım.

dism /online /enable-feature /featurename:NetFx3 /source:”c:\Windows\sources\sxs

Aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi işlemler başlayacak ve belli bir süre sonra kurulum %100 olarak tamamlanacak.

.net-framework-3-5-installation

Artık SQL Server yükleme ekranında OK butonuna basarak işleme başarılı şekilde devam edebilirsiniz. Farklı bir uygulama yüklemek istiyorsanız tekrar denemeden önce bilgisayarınızı 1 kez yeniden başlatmanızı öneririz. İşte hepsi bu kadar!

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir